Cím: 2015 Szigetmonostor, Füzeserdő u. 2.
Nyitva tartás: H-P 6:30 – 17:00-ig
Intézményvezető: Németh Mária
Telefon: +36/70/938-9803
E-mail: bolcsode@szigetmonostor.hu
Adatvédelmi tisztviselő: Sallai László
Email: laszlo.sallai@wbinformatika.hu
Cím: 1076 Budapest, Szinva u. 8. 1/7.
Az egészséges életmódra nevelés egyik fontos területe az étkezés. Az utóbbi évtized tapasztalatai egyértelművé tették, hogy a táplálkozás és az egészség összefügg egymással. Tudományosan bizonyított, hogy a táplálkozási szokások kisgyermekkorban alakulnak ki, és az egész életre kiható ízlésformáló szerepük van. Ezen a területen igen sok lehetőségünk van az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás bevezetéséhez. Ennek érdekében minden eszközt megragadunk, hogy ez a fiatal korosztály korszerűen táplálkozzon. A táplálék, amit a kisgyermek elfogyaszt, nagymértékben befolyásolja egészségét, fejlődését. (Péter, A.2012) Bölcsődénk főzőkonyhával rendelkezik a HACCP, minőségbiztosítási feltételeknek megfelelő működéssel. Naponta négy étkezést biztosítunk, két főétkezést, valamint két kisétkezést. A négy étkezésből háromnak komplettnek kell lennie, amely azt jelenti, hogy állati eredetű fehérjét is kell tartalmazzon.
Munkánkat a 2014. szeptember 1. napjától hatályba lépett a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet határozza meg.
Ennek értelmében:
Az étkezések szakmai protokolljának kivitelezésére és ellenőrzésére sok figyelmet fordítunk. Minden apró részletnek – terítés módja, a gyermek asztalhoz hívása, gyermek előtti kóstolás, az étkezés segítésének módozatai – fontos szerepet tulajdonítunk az étkezések folyamatában. A gyermekeket koruk és fejlettségük szerint ölben, asztalnál ülve egyenként, kettesével, majd önállóságuktól függően egy, ill. két-két asztalonként étkezteti a kisgyermeknevelő. A gyermekek játékhelyzetből érkeznek, ülnek le a helyükre, és az étkezés befejezésének sorrendjében állnak fel helyükről és mennek pihenni az ágyukhoz. A helyes kanál használat, a pohárból való ivás elsajátítása, a rágás tanulás folyamatának segítése és a kultúrhigiénés szokások megismertetése a kisgyermeknevelő feladata. Az esztétikai nevelés érdekében is kiemelt figyelmet fordítunk a terítés rendezettségére, a terítők és egyéb textíliák kiválasztására és az ételek gusztusos tálalási módjára.
Étlapjainkat az élelmezésvezető kollégánk állítja össze. Minden étlapunk megtalálható a gyermeköltözőkben feltüntetve rajta az étkezésenként számított energia-, cukor és sótartalom, és az esetleges allergén összetevő. Az étrend tervezésekor figyelembe kell venni, hogy a kisded bölcsődei élelmezésben az ajánlott napi energia- és tápanyagtartalom 75 %-át kell biztosítani. Az étrendnek a változatosság, az idényszerűség, az ízbeni összehangoltság és az önálló étkezésre nevelés szempontjából is megfelelőnek kell lennie
AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS ALAPELVEI:
A Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszer-tudományi Komplex Bizottsága kidolgozta az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveit, illetve ajánlásait, melyek felnőttre és gyermekre egyaránt vonatkoznak.